Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

Stráž pod Ralskem

Stráž pod Ralskem je městečko, které vzniklo z podhradí a převzalo jméno svého mateřského hradu z druhé poloviny 13.století nazývané dříve Wartenberg ( Warte auf Berge=stráž na vrchu). Hrad dal jméno mocnému panskému rodu, jehož pánové se psali s přídomkem "z Wartenberka". První zmínka o hradu Stráži je z roku 1281. Dalším z dokladů, potvrzujícím již existenci starobylého sídliště Stráže, je listina krále Václava II. z 28.srpna 1283. Strategický význam Stráže potvrzují události za husitských válek, kdy r. 1426 sirotci obsadili strážský hrad Wartenberg z obavy před císařem Zikmundem. V 16. století byli Wartenberkové vystřídáni Hyršpergáry a hrad byl přestavěn na zámek. Nastává výrazné podporování městských řemesel a obchodu.

Stráž po třicetileté válce

Po třicetileté válce kdy se zde postupně vystřídali Albrecht z Valdštejna, Lichtenštejnové a Hartigové, snažila se Stráž usilovně, ale bezvýsledně, o zachování svých výsad proti znevolňovacím snahám nových vrchností. V této době se též stával Strážský zámek svědkem velkých povstání venkovského lidu v roce 1680 a 1775. V roce 1778, když hrozilo opětovné vypuknutí války mezi Rakouskem a Pruskem, pobýval ve stráži císař Josef II., který od tud řídil budování ochranných valů. Do historie národopisu se zapsal strážský cech tesařů, jehož příslušníci postavili mnoho krásných lidových staveb. V roce 1854 padlo výstavné dřevěné městečko Stráž za oběť velkému požáru.

Stráž ve 20. století

Koncem 19. a počátkem 20.století jej obyvatelé začali přebudovávat v krásné letovisko. Na řece Ploučnici byla napuštěna vodní nádrž Horka. V letech 1970-80 dochází průdkému nárustu počtu obyvatel a výstavbě nové části města v souvislosti s těžbou uranové rudy v jeho okolí. V 90. letech 20. století, kdy dochází k odeznívání těžební činnosti, nastává nové přetváření Stráže ve smyslu průmyslově-rekreačního střediska.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

please

(cd-r, 24. 4. 2008 20:09)

ahoj please opravíte kostel teď je moc oprejskanej a zevnitř je hezkej s venku je oprejskanej

stráž pod ralskem

(michal, 24. 4. 2008 19:40)

stráž je moc hezký město mám to tady moc rád je to tady fakt hustý.

moje

(en.vol, 28. 1. 2008 15:22)

tak tohle sem o svem domove nevedela ale fakt ja tady bylim